"Madeline w Paryżu" - czy stare książki mają jeszcze jakąś wartość?

  W księgarniach znajdziemy pokaźne zasoby literatury dziecięcej. Niestety nie każda książka, opatrzona błyskotliwym tytułem i kolorową ilustracją, okazuje się właściwym wyborem. Pamiętam, z jaką radością zaczęłam czytać Oli jedną z książek - i nagle, odwracając kolejną stronę, naszym oczom ukazała się ucięta głowa konia. O tak - głowa ociekała krwią, a koń miał zamglony wzrok. Szok - zarówno dla dziecka jak i dla mnie. Nie rozumiem brutalności zawartej w dziecięcych książkach. Może wulgarność i agresja ma niezły popyt u dorosłych, ale można by było zaoszczędzić to naszym pociechom. Jeszcze zdążą naoglądać się krwawych wiadomości i filmików, które masowo ukazują się w Internecie - o filmach już nie wspominając...
  Zastanawiam się, czy ktoś z Was pamięta Madeline? Jeżeli nie oglądaliście przygód tej upartej dziewczynki, to możliwe, że umknęła Wam jedna z przyjemniejszych wieczorynek, z jakimi miałam styczność.  Dzisiaj zachęcam do sentymentalnego powrotu do dziecięcych lat - i podzielenia się tym kawałkiem historii z dziećmi. "Madeline w Paryżu" to naprawdę grubaśna książka, bo ma aż 320 stron. Ilustracje są wyjątkowe - urzekające i podkreślające charakter książki. Treść spisana wierszem. Co jednak jest w niej tak wyjątkowego, że córeczka zabierają ją w dalsze podróże, a synek z namaszczeniem przegląda obrazki? Może to stabilność, przyjaźń, bezpieczeństwo i harmonia, która zakańcza każde z opowiadań? A może to ciekawska natura Madeline, która sprawia, że nigdy nie jesteśmy pewni, jakie myśli spowijają tą śliczną główkę? Chyba każdy z Was powinien osobiście przekonać się, czy klimat książki też Wam się udzieli.
  Zostałam zapytana o recenzje książki dla nieco starszych dzieci. Zawołałam więc moją 6-letnią córeczkę i poprosiłam o wybór literatury, którą uważa za godną polecenia. Oczywiście przyniosła naręcze książek - a jako pierwszą podała właśnie Madelinie. W kolejnych dniach z pewnością przedstawię też inne propozycje. A na razie polecam "Madeline w Paryżu" Ludwig Bemelmans, Literatura młodzieżowa. UWAGA! Cena książki waha się między 20-30zł. Ale jeżeli dobrze poszukamy, to nową książkę w promocji można zakupić za 14zł.  Życzę miłej lektury!

Tytuł: Madeline w Paryżu
Autor: Ludwig Bemelmans
Tłumaczenie: Małgorzata Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak emotikonBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger