Gigamon - nowość! Recenzja gry.

Dzisiaj mam okazję zaprezentować świetną grę, w którą z powodzeniem mogą grać dzieci w rozbieżnym wieku. Zasady są banalnie proste, a gra niesie mnóstwo radości i...małą nutę goryczy w postaci złośliwych zagrań.

Jeżeli chcesz trafić do potężnej Gildii Czarodziejów, musisz opanować niezwykle istotną umiejętność: przywoływanie Gigamonów. Choć zadanie brzmi złowieszczo, to przygotuj się na mnóstwo... dobrej zabawy.


Oto nasze Gigamony - rodzinka dość pocieszna, składająca się z niezwykłych istot, obdarzonych wyjątkowymi talentami. 


A oto kafelki przedstawiające Elemony - psotne duszki, które musimy gromadzić podczas naszej rozgrywki. 


Kafelki dokładnie tasujemy i dziewięć z nich rozkładamy na stole. Początki gry bardzo przypominają memory: losujemy dwie wybrane płytki i sprawdzamy, czy udało nam się odszukać takie same Elemony. Istotną zmianą są jednak wyjątkowe właściwości przypisane do poszczególnych duszków.W przypadku, gdy uda nam się wylosować dwa Electromony, mamy dodatkowy ruch.W przypadku, gdy wylosujemy Polymona, każdy wylosowany kafelek (bez względu na rodzaj duszka) możemy zabrać.

W przypadku, gdy wylosujemy dwa Floramony, otrzymujemy dodatkowy kafelek z naszego stosiku.
W przypadku, gdy wylosujemy dwa Pyromony, możemy "spalić" jeden dowolny kafelek ze stosu przeciwnika.
W przypadku, gdy wylosujemy dwa Aeromony, możemy wymienić dowolny kafelek z pośród naszego zbioru, na Elemona ze stosu przeciwnika.

W przypadku wylosowania dwóch Geomonów,  otrzymujemy żeton przedstawiający kamień. Dzięki niemu możemy przykryć dowolnie wybrany kafelek na naszej planszy, automatycznie blokując przeciwnikowi możliwość zabrania kafelka.

W przypadku wylosowania dwóch Hydromonów, otrzymujemy możliwość podejrzenia czterech dowolnych kafelków znajdujących się na planszy (przeciwnik w tym czasie zamyka oczy).

Trzy identyczne Elemony zamieniamy na jednego, dużego Gigamona. 
Aby wygrać, musimy stać się posiadaczami trzech Gigamonów.

Gra przewidziana jest dla dzieci od 5 roku życia. Rafałek jednak ma 3,5 roku i doskonale daje sobie radę w grze. Fakt - czasem wpada w dziwny trans i uporczywie podnosi wciąż ten sam kafelek, ale zdarza mu się to tylko wtedy, gdy jest przemęczony. Spokojnie więc może rywalizować ze straszą siostrą - i oboje czerpią przyjemność z rozgrywki. 
Aby wygrać, musimy jednak opanować kilka umiejętności, które mogą uchodzić za negatywne interakcje. Jak dla mnie, to takie drobne złośliwości, ale Ola źle je znosi. Natomiast Rafała tego typu zagrania bawią (nastawienie zależy więc przede wszystkim od charakteru i dojrzałości dziecka).

  • spalanie kafelka - staramy się zabrać przeciwnikowi tego Elemona, który jest "bliższy przemianie"
  • blokowanie kamieniem Elemonów - kafelki blokujemy zawsze mając na uwadze zasoby gracza
  • odbieranie Gigamonów - w przypadku, gdy uzbieramy odpowiednią ilość Elemonów, a przeciwnik jest w jego posiadaniu - zostaje mu odebrany.
  • wymiana Elemonów - tutaj także przeprowadzamy wymianę w taki sposób, aby przeciwnik nie odniósł korzyści (np. podczas wymiany nie zyskał możliwości odebrania Gigamona).
 Tak jak widać, w grze można przeciwnikowi nieźle napsocić. Pomimo tego, gra cieszy się w naszym domu dużą popularnością - chętne po nią sięgamy, bo nie tylko poprawia pamięć i koncentrację, ale także wprowadza ważne elementy taktyki i planowania. 
Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger