Sekret Laury - padaczka u dzieci. Recenzja.

Sekret Laury - padaczka u dzieci. Recenzja.

   Sekret Laury, to kolejna książka Wydawnictwa Piętka, która porusza zagadnienia problematyczne. Warto sięgać po tego typu literaturę, aby dziecko rozumiało m.in, jak zachowywać się w przypadku ataku padaczki, a także: aby tego typu choroby traktowały jako rzecz naturalną. Nie dyskryminowały chorych tylko dlatego, że nie rozumieją na czym właściwie polega ich przypadłość..
 
   Laura, tak jak każde dziecko, jest niezwykle podekscytowana - już wkrótce pójdzie do szkoły. I tak jak każda inna dziewczynka, zastanawia się, jak bardzo zmieni się jej życie. Czy będzie miała nowych przyjaciół? Czy polubi swoją nauczycielkę? Jak będą wyglądały codzienne, szkolne zajęcia? Nagle jednak czuje dodatkowy niepokój... Ciężar tajemnicy, który dźwiga od urodzenia. Laura bowiem ma padaczkę - chorobę, która w dzisiejszych czasach nadal jest tematem tabu. Niewiele osób mówi o niej otwarcie - jeszcze więcej ludzi po prostu jej nie rozumie. A jak wiadomo - to, czego nie jesteśmy w stanie pojąć, wywołuje lęk i niechęć.
   Dziewczynka szybko odnajduje się w grupie rówieśników. Mimo tajemnicy, którą dźwiga każdego dnia, jest szczęśliwa. Aż do dnia, gdy w jej główce znowu pojawia się iskra wywołująca atak padaczki. Dzieci wpatrują się przerażone w swoją koleżankę - odczuwają lęk i niepokój. Czy pomimo choroby zdołają ją zaakceptować?

   Na początku książki znajdziemy przedmowę, przygotowaną przez Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę. Z obszernej notatki dowiemy się na czym polega choroba - jest to doskonałe uzupełnienie wiedzy dotyczącej padaczki. Po skończonej lekturze dobrze przeczytać ją nieco starszym pociechom - aby obraz dotyczący choroby stał się nieco jaśniejszy.
   Książki tego typu odgrywają ogromną rolę w wychowaniu - jak wiadomo, edukacja dziecka wpływa na rozwój świadomości wśród ludzi dorosłych. Chorzy potrzebują zrozumienia i akceptacji - na co dzień mogą funkcjonować tak, jak normalni ludzie. Największym ograniczeniem okazuje się społeczeństwo - które napiętnuje ludzi z chorobami, których w pełni nie pojmują. Czasem, aby pomóc - wystarczy zrozumieć.

Tytuł:Sekret Laury
Autor:Kraljic Helena
Wydawnictwo:Wydawnictwo Piętka

Za przesłanie materiałów do recenzji dziękuję Wydawnictwu Piętka


Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger