Dixit - daj się ponieść wyobraźni.

Dixit - daj się ponieść wyobraźni.

Dixit to prawdziwe arcydzieło - wyjątkowa oprawa graficzna sprawia, że sięgając po grę przenosimy się w zupełnie inny wymiar. Karty to tak naprawdę miniaturowe dziełka sztuki, w które można wpatrywać się bez końca. 


Dixit umożliwia nam balansowanie na krawędzi - naszym zadaniem będzie podanie jakiegoś skojarzenia związanego z kartą, a pozostali gracze będą musieli wskazać, którą kartę mieliśmy na myśli. Żeby nie było zbyt prosto: jeżeli nikt nie udzieli prawidłowej odpowiedzi, narrator nie otrzyma żadnych punktów. Podobnie sytuacja będzie wyglądała, gdy każdy z uczestników zabawy odgadnie, o jaką kartę chodziło. Cały czas trzeba uważać na to, aby nasze skojarzenie nie było zbyt dosadne bądź - zbyt trudne. Inaczej... przepadniemy z kretesem.


   W czasie gry każdy z zawodników otrzyma karty - baaaardzo klimatyczne. Właściwie sam widok obrazków może wywołać w nas lawinę skojarzeń (Uwaga! Gra pobudza do twórczego działania!). Jeden z graczy wybiera kartę i podaje skojarzenie z obrazkiem - może to być zarówno tytuł, słowo jak i... dźwięk czy piosenka. Uczestnicy zabawy wyszukują spośród swoich kart taką, która odpowiada rzuconemu hasłu. Karty zbieramy, tasujemy i obstawiamy, która z nich przedstawia skojarzenie narratora. Punkty otrzymujemy za:

  • prawidłowe wskazanie karty
  • jeżeli któryś z graczy postawił na naszą kartę
  • jeżeli tylko część graczy prawidłowo wskazała kartę narratora


Punkty zapewniają nam pola ruchu na planszy - oczywiście zwycięzcą zostanie osoba, która jako pierwsza dotrze do mety.


Gra polecana jest dla osób powyżej ósmego roku życia. Jeżeli jednak pociecha ma bogaty zasób słownictwa i rozbudowaną wyobraźnię (jak większość dzieci), to śmiało możecie włączyć je do rozgrywki. Rafał doskonale daje sobie radę w trakcie gry - czasem jednak rzuca wciąż te same hasła (karty po jakimś czasie zaczynają się powtarzać) i rozgrywka z nim staje się dość przewidywalna. Na całe szczęście można zaopatrzyć się w dodatkowe karty tematyczne.


Grą naprawdę polecam! Chociaż nie należy do najtańszych (i jakoś nie mogę doczekać się przecen), to zdecydowanie warto mieć ją na swojej półce. 

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!


Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger