Mozaika XXL - niezwykły prezent dla dziecka.

Mozaika XXL - niezwykły prezent dla dziecka.

    Pudełko jest ciężkie - ostrożnie uchylam wieczko i moim oczom ukazują się piękne figury. Klocki pachną drewnem, co jest dla mnie miłym zaskoczeniem. W domu panuje wesoły gwar, bo w odwiedziny przyjechały kuzynki - bliźniaczki. Dzieci na widok Mozaiki porzucają swoje dotychczasowe zajęcia i rozpoczynają nową przygodę. A ja? Siadam z boku i patrzę, do czego posłużą im te niezwykłe klocki.
Już dawno temu nauczyłam się, że lepiej nie narzucać dzieciom własnych pomysłów i wyobrażeń. Wystarczy usiąść z boku i przyglądać się pracy podopiecznych, aby dostrzec jak niezwykłe drzemią w nich talenty. Dają ponieść się wyobraźni i nagle pojawia się coś nowego i niezwykłego. 
   Tym razem miałam okazję podziwiać kombinacje czwórki dzieci w wieku 4 i 7 lat. Zasiadły wygodnie na podłodze i rozpoczęły kreatywne prace. Mozaika XXL to ogromny zbiór figur, bo składa się z 250 drewnianych elementów. Jest to tak duża liczba, że spokojnie starczy dla większej gromadki dzieci - każde z nich zdoła utworzyć piękny obrazek/widoczek/zbiór. 


Rafałek skorzystał z załączonych kart edukacyjnych - są to dwustronne obrazki, które przedstawiają gotowe do odtworzenia wzory. Z jednej strony mamy kolorowy wzór, natomiast po drugiej stronie (poziom nieco trudniejszy) znajduje się obrazek czarno-biały. Naszym zadaniem jest ułożenie klocków w ten sposób, aby wypełnić ilustrację. Klocki możemy oczywiście układać na karcie bądź obok niej - w zależności od możliwości dziecka. W pudełku znajdziemy 20 kart o zróżnicowanym poziomie trudności.


Ola sama nie wiedziała od czego zacząć - z początku na podłodze zaczęła układać przepiękne bukiety kwiatów, szybko jednak w jej głowie zakiełkował nowy pomysł i rozpoczęła wznoszenie budowli przestrzennych. Po nich nastąpiła zmiana - postanowiła ułożyć jak najwyższą wieżę. Oczywiście Rafał zaczął się rozpychać i niechcący strącił jej budowlę. Ola powróciła więc do pierwotnego planu - i ponownie skupiła się na kwiatach. Klocki są idealnie wyprofilowane - możemy więc z powodzeniem tworzyć dzieła przestrzenne.Bliźniaczki też nie narzekały na brak pomysłów - Julia, zanim przystąpiła do pracy, posegregowała klocki kolorystycznie. Obie siostry, widocznie przyzwyczajone do współpracy, rozpoczęły wznoszenie zamku. Bardzo mnie rozbawiło, że wszyscy pracują w absolutnej ciszy (co - nie ukrywam - było dla mnie miłą odskocznią po dniu pełnym wrażeń). 


Mozaika XXL, to doskonałe narzędzie edukacyjne. Pomaga dzieciom rozwinąć:

  • umiejętności manualne
  • twórcze myślenie
  • koordynację wzrokowo-ruchową
  • wykrywanie różnic i podobieństw
  • zdolność analitycznego myślenia
  • koncentrację uwagi
  • wytrwałość i dyscyplinęDrewniane klocki mają ogromną ilość zastosowań i w tym wypadku ograniczyć może nas tylko... wyobraźnia. Jest to zabawka, która przyciąga dzieci niczym magnez. Zresztą - nie tylko dzieci. Zauważyłam, że dorośli bardzo chętnie zasiadają przy biurku, pod pretekstem przyjrzenia się dziecięcej twórczości. Po chwili sami popadają w zamyślenie i zaczynają układać fikuśne kształty. Wydaje mi się, że każdy już zdążył zauważyć, że taka zabawa nieźle odstresowuje.


Moziaka XXL dostępna jest na stronie Wydawnictwa Epideixis: KLIK.
Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger