Klocki Edu - czytanie metodą globalną.

Klocki Edu - czytanie metodą globalną.

Chociaż Rafałek bardzo entuzjastycznie podchodził do nauki czytania globalnego, to jego zapał w końcu osłabł. Na jakiś czas karty poszły w odstawkę - niedawno jednak, podczas przeszukiwania szafki, odnalazł karton z wyrazami. Powróciliśmy do zabawy i ze zdumieniem odkryłam, że pamięta każde słowo, które wcześniej opanował.


Czytanie metodą globalną to bardzo wartościowa zabawa. Zarówno dziecko, jak i rodzic mogą czerpać niemałą satysfakcję, z oglądania barwnych obrazków i czytania wyrazów.  Rafałek jest jednak dzieckiem bardzo energicznym i żywiołowym - nie przepada za monotonnością, a niestety urozmaicanie tej metody wcale nie jest proste. 


Dla przypomnienia: Czytanie metodą globalną polega na wielokrotnej prezentacji dziecku wyrazów z jednoczesnym ich artykułowaniem. Czyli: chwytamy za planszę, czytamy wyraz i płynnie przechodzimy do kolejnego słowa. Zabawa ma być krótka, radosna i pozostawiać w dziecku niedosyt. 

 Od kiedy synek zaczął oglądać plansze, z upodobaniem pisze zapamiętane wyrazy. Robi to pokrętnie - czasem źle poskłada litery, ale nigdy nie pisze tzw. odbiciem lustrzanym (co w dalszym ciągu zdarza się jego starszej siostrze). 


Niedawno do naszych zabaw dołączyłam Klocki Edu - Rafałek nie tylko z ogromną radością odczytuje wyrazy, które układam, ale także chętnie sam "pisze" za pomocą klocków. Proste słowa potrafi odtworzyć z pamięci - zdarza mu się jednak robić rozsypankę literową.

Klocki Edu, to wyjątkowy zestaw, składający się z 24 drewnianych elementów. Litery znajdujące się na klockach są oparte na alfabecie polskim, czyli zawierają wszystkie znaki naszego alfabetu. Większość znajdujących się tutaj liter, to litery małe - to właśnie od nich powinniśmy zacząć naukę alfabetu. Ucząc Olę pisać i czytać za pomocą dużych liter, wyrządziłam jej sporą krzywdę - doprawdy ciężko było jej się przestawić na te małe litery, które przecież dominują w standardowym tekście.


Klocki Edu wyraźnie poprawiły jakość naszych zabaw - Ola lubi zasiadać przy biurku wraz z bratem i układa coraz to nowsze wyrazy, które syn stara się "odczytać".
Chociaż Rafał z początku nie wnikał w strukturę i litery pojawiających się słów, to z czasem zaczął je dostrzegać. To własnie wtedy chwycił za notes i wypełnił go literami, które zapamiętał z naszych ćwiczeń. 


Klocki Edu są doskonałym uzupełnieniem plansz, z których korzystamy na co dzień. Synek ma okazję przyjrzeć się z bliska literom, które dotąd stanowiły spójną całość. Wykazuje duże zainteresowanie alfabetem - i widać, że nie tylko się uczy, ale także doskonale bawi.


Na temat czytania metodą globalną znajdziecie wpisy tutaj:

           Klocki Edu dostępne są na stronie Wydawnictwa Epideixis: KLIK.

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger