Gdzie jest żabka? / Gacek gdzie jesteś? - czyli gry dla najmłodszych.

   Gra "Gdzie jest żabka", to jeden z naszych pierwszych nabytków. Polecam ją dla dzieci już od 1,5 roku. Obrazki są na tyle grube, że dziecko nie zdoła ich zbyt szybko zniszczyć - za to tak bajecznie kolorowe, że przyciągną uwagę każdego brzdąca. Zabawę z grą można rozpocząć od samego oglądania obrazków i poznawania nowych nazw. Dopiero w późniejszym etapie warto zapoznać się z innymi regułami gry.
   
   Jak widzicie, podałam dwa tytuły gry - moja planszówka była zakupiona ok.5 lat temu, natomiast "Gacek gdzie jesteś" to najnowsza wersja. Po bliższym zapoznaniu z obiema grami muszę jednak powiedzieć, że różnica jest chyba tylko w opakowaniu.
   Do naszej dyspozycji jest 6 plansz oraz 36 żetonów. Plansze przedstawiają miejsca z tak dużą ilością elementów, że aż przyprawiają o radosny zawrót głowy. Radosny - bo kolory są tak dobrane, że nie wywołują oczopląsu. Dzieci więc chętnie oglądają obrazki, z łatwością też skupiają się na odkrywaniu tajemnic, jakie ze sobą niosą. Jeżeli chodzi o zasady gry, to w tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia. Przykładowe wykorzystanie gry:
- loteryjka obrazkowa - losujemy obrazek i usiłujemy go odszukać na jednej z planszy
- losujemy obrazek i staramy się go opisać w taki sposób, aby przeciwnik odgadł o czym mówimy
- zabawna historyjka - losujemy trzy żetony obrazkowe i usiłujemy opowiedzieć krótką historyjkę z nimi związaną
- zabawy logopedyczne - losujemy obrazek i staramy się dobrać do niego rym np. kotek - płotek, lody - chłody itp.
   Jak widać, gra ma naprawdę sporą ilość zastosowań. Ponad to wiem, że jest chętnie wykorzystywana przez logopedów dziecięcych. Ola opowiadała, że gra jest prawdziwym hitem na zajęciach, na które dawniej uczęszczała (problem z wymową został skorygowany, ale jakiś czas temu Ola postanowiła zacząć seplenić tylko po to, aby ponownie chodzić na zajęcia do sympatycznej nauczycielki. Całe szczęście, udawanie nie szło jej zbyt dobrze i w porę zorientowałam się do czego zmierza :-)

   Grę zdecydowanie polecamy, zarówno w tej starszej, jak i nowszej wersji.

- Gdzie jest żabka? Granna
- Gacek gdzie jesteś? Granna


Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!


1 komentarz:

  1. Ze 20 lat temu ta gra nazywała się "Gacek, gdzie jesteś?", Więc najwyraźniej wrócili po prostu do wersji pierwotnej ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger