7 Cudów Świata - Pojedynek.

Ola sprawnie rozkłada karty na stole - robi to na tyle szybko, że nie zdążam zaparzyć kawy. Wszystko czeka już na rozpoczęcie bitwy - pozostaje jedynie wybrać odpowiednie Cuda. Rafałek siada obok stołu i z zapartym tchem obserwuje potyczkę. Czas zacząć zabawę...

Pojedynek, to genialna gra dwuosobowa - jej reguły są nieskomplikowane, a jednak sama rozgrywka zaskakuje wielowariantowością. W czasie gry możemy skorzystać z trzech dróg zwycięstwa: militarnej, naukowej bądź cywilnej.


Grafika jest fenomenalna - pozwala nam przenieść się w świat antyku i doskonale oddaje atmosferę gry. Karty są niewielkie, więc bez problemu stworzymy układ odpowiedni dla danej epoki.


Zasady gry są nieskomplikowane, a obszerna instrukcja nie powinna zniechęcać. 

W grze mamy do dyspozycji 12 Cudów - grę rozpoczynamy od odpowiedniego rozdzielenia kart. Na każdego gracza przypadną po cztery Cuda, jednakże w ciągu gry możemy wybudować tylko siedem z nich (tak więc jeden z graczy nie zdoła wznieść ostatniej karty).


Pierwszą z dróg prowadzących do zwycięstwa jest siła militarna: jeżeli nasz znaczek przesunie się w stronę wroga, aż do ostatniego pola, odniesiemy zwycięstwo!
Zwycięstwo zapewnią nam też symbole naukowe, które można zdobyć poprzez dobieranie odpowiednich kart. Należy jednak pamiętać, że aby wygrać należy zebrać sześć różnych symboli. Dwa takie same pozwolą nam na zdobycie jednego z żetonów specjalnych.


Żetony specjalne mogą nieźle namieszać w czasie rozgrywki. Pomogą nam się wzbogacić, ułatwią  wznoszenie budowli a nawet umocnią nasze siły militarne.Ostatnią możliwą drogą prowadzącą ku zwycięstwu, jest droga cywilna, czyli najprościej ujmując: punkty, które zdobędziemy budując Cuda,wznosząc odpowiednie budowle, poprzez siłę militarną a także pieniądze, które pozostają nam na koniec gry.


Każda epoka posiada określony rozkład kart. Możemy zabierać tylko te karty, które nie są przykryte.


Na początku gry każdy otrzymuje 7 monet. Nie jest to duża suma, ale z całą pewnością wystarczy na małe zakupy. Część budowli wzniesiemy za darmo, za niektóre dostaniemy jeszcze dodatkowe monety, za inne: musimy zapłacić. Koszt wzniesienia budowli jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest dostępność towarów w naszym mieście: jeżeli np. nie produkujemy drewna, musimy zapłacić za nie 2 monety (PLUS jedną monetę za każdy towar produkowany w mieście przeciwnika). Drugim czynnikiem są żółte karty które oferują zakup materiałów za 1 monetę - bez względu na ilość danego produktu w mieście przeciwnika). Możemy także skorzystać z Cudów, które oferują wytworzenie jednego z potrzebnych materiałów.


Gra przebiega więc w sposób prosty - w naszej turze możemy dobrać dowolną kartę, wybudować Cud, bądź odrzucić jedną z kart (za co zdobywamy 2 monety - plus jedną monetę dodatkową, za każdą żółtą kartę, która znajduje się w naszym mieście).Grę zdecydowanie polecam!

Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!

3 komentarze:

 1. Wiele dobrego o cudach słyszałam, ale jeszcze nie miałam tej przyjemności zagrania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja już tak :D
   nie wiem, co słyszałaś, ale potwierdzam "dobrą opinię" (o "Cudach" w obu wersjach)
   a za partyjkę w "Pojedynek" dziękuję autorce powyższej recenzji :)

   Usuń
  2. Heh! Wykazałaś się nie lada cierpliwością przy tłumaczeniu zasad gry :-D Jakby co, to zapraszam na partię Pojedynku z dodatkiem :-D

   Usuń

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger