Planeta zwierząt - Już wiesz, co to za zwierz!

   Zarówno Ola jak i Rafał uwielbiają gry związane ze zwierzętami. Niestety - mają w nich przewagę, bo z niesłabnącym zainteresowaniem śledzą filmy przyrodnicze. Jak to jest jednak w przypadku gier, gdy trzeba zaufać nie tyle swojej wiedzy, co instynktowi...?

   Planeta Zwierząt, to gra warta uwagi. W pudełku znajdziemy aż 110 kart z ilustracjami zwierząt - na każdej karcie mamy wyszczególnione cechy: wielkość, długość życia oraz szybkość, z jaką dane zwierzę się porusza. Co jest bardzo ważne: cecha wielkość, jest średnią dla danego gatunku, natomiast wiek i prędkość, to ekstremalne wartości zanotowane dla danego gatunku. Dodatkowo mamy mapę z wyszczególnionymi kontynentami, na których zwierzęta występują.
   Reguły gry nie są skomplikowane, natomiast same usadowienie zwierząt w odpowiednich rubrykach stanowi nie lada wyzwanie.
 
   Grę rozpoczynamy od uporządkowania żetonów z kontynentami. Pionek Ekologa umieszczamy w Australii i rozdajemy graczom karty - w przypadku gry dwuosobowej, po 10 kart, oraz żetony punktów o łącznej wartości 5. Każdy gracz musi trzymać swoje karty w ten sposób, aby była dla niego widoczna tylko nazwa i zdjęcie danego osobnika, a na kartach pozostałych uczestników gry - wartości cech zwierząt i miejsce ich występowania.

   Gra składa się z dwóch rund. W rundzie pierwszej gracz wybiera dowolną kartę ze swojej talii i deklaruje, na którym kontynencie chciałby ją umieścić. Dodatkowo, jeżeli przy danym kontynencie znajdują się już jakieś karty zwierząt, gracz musi zdecydować, pomiędzy którymi kartami chciałby umieścić swoją. To, czy udzielamy prawidłowej odpowedzi, potwierdza nasz przeciwnik (nie uściśla on jednak tego, gdzie popełniliśmy błąd).
   Nieraz zadanie pozornie wydaje się proste - jeżeli mamy do dyspozycji np. stworzenie dzikopodobne, które nazywa się: Pekariowiec i Puchacza wirginijskiego, to możemy popełnić dwa błędy - po pierwsze, oba zwierzaki nie występują w Europie (o dziwo), ponad to Puchacz jest większy od naszej "świnki". W końcu musimy pamiętać, że w przypadku ptaków, wielkość oznaczamy rozpiętością skrzydeł.
   Na naszej planszy znajduje się sympatyczny pan Ekolog - jeżeli uda nam się prawidłowo położyć kartę na kontynencie, na którym się znajduje, oddajemy jeden punkt ze swojego zbioru. Ponad to, po każdej prawidłowej odpowiedzi, pana Ekologa możemy przetransportować w dowolnie wybrane przez nas miejsce. Punktów jak i kart, należy czym prędzej się pozbyć.
   Runda kończy się, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart. Przeciwnik dostaje po jednym punkcie, za każde zwierzę, które pozostało w jego zbiorze.
   Druga tura przebiega niemal w identyczny sposób. Najpierw przesuwamy żetony cech o jedno miejsce w prawo (dzięki temu na każdym z kontynentów będzie teraz obowiązywała inna cecha). Następnie przystępujemy do rozgrywki - jeżeli jednak źle ulokujemy naszego zwierzaka, otrzymujemy punkt karny. Tym razem poprzeczka jest stawiana nieco wyżej niż poprzednio.

   Gra zawiera naprawdę imponujący zbiór zwierząt i prawdopodobieństwo, że wyuczymy się ich cech na pamięć, jest naprawdę małe. Może, że mamy tendencję do maniakalnego grania ta jak np. Ola. W tym wypadku, aby czerpać dodatkową przyjemność z gry, warto poszukać jakiego turnieju organizowanego dla dzieci. Dodatkowym uatrakcyjnieniem jest postać Myśliwego. Podobnie jak z Ekologiem, możemy go przesuwać za każdym razem, gdy zwierzę prawidłowo usadowimy na danym kontynencie. Różnicą jest złośliwość, jaką dana postać wykazuje - w miejscu, które Myśliwy zajmuje, nie możemy położyć żadnego zwierzęcia (może, że uda nam się go w końcu stamtąd przesiedlić).

   Gra polecana jest dla dzieci powyżej ósmego roku życia. Granice wiekowe są idealnie określone - bo chociaż z dopasowywaniem zwierząt do odpowiednich obszarów pociecha może nie mieć problemów, to odszukiwanie kontynentów sprawia młodszym pewną trudność. Na całe szczęście - wszystko jest od opanowania. Grę zdecydowanie polecamy!
Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!

   Za możliwość recenzji bardzo dziękujemy!

Planeta zwierząt - Granna.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger