Wilki i owce. Recenzja gry z dodatkiem: Grube ryby.

Wilki i owce to gra, która ma bardzo rozbieżne opinie. Wśród niektórych graczy wzbudza zachwyt - wśród innych irytację. U nas na razie figuruje na pierwszym miejscu - zasady gry są banalnie proste, więc z łatwością mogą do gry dołączyć nowe osoby. Ponad to sama gra niesie ze sobą mnóstwo emocji.

Podstawowe informacje.Zanim przystąpimy do gry, musimy odpowiednio posegregować kafelki. Żeton wsi (widoczny na poniższym zdjęciu), umieszczamy na środku stołu. Obok kładziemy cztery znaczniki pasterza oraz cztery żetony ze znakiem zapytania.Pozostałe kafelki odkładamy do woreczka


Każdy z graczy losuje jeden kafelek ze znakiem zapytania (w przypadku gry dwuosobowej gracze wybierają po dwa). Wylosowany kafelek określa kolor naszego stada - na początku gry nie ujawniamy go przeciwnikowi.
Teraz losujemy z naszego woreczka po 4 kafelki (są obustronne) i przystępujemy do gry. Zasady są banalnie proste - musimy ogrodzić jak największą ilość owieczek. 
Jeżeli uda nam się dopasować nasz kafelek do tych, które znajdują się na stole, losujemy z woreczka dodatkowe żetony:
  • jeżeli kafelek pasuje do jednej ściany - losujemy jeden żeton
  • jeżeli kafelek pasuje do dwóch ścian - losujemy dwa żetony
  • jeżeli kafelek pasuje do trzech ścian - losujemy trzy żetony
  • jeżeli kafelek pasuje do czterech ścian - losujemy cztery żetony
Jeżeli postanowimy ujawnić nasz kolor wykonujemy dodatkowe ruchy:

  • wyłożenie kafelka wyznaczającego kolor naszego stada
  • ruch dodatkowy (bonusowy)
  • ruch właściwy (odpowiadający naszej kolejce). 


Jeżeli w pobliżu lasu pojawi się wilk - pożre nasze stado i żadna owieczka nie ocaleje (nie będą liczone w ostatecznym rozrachunku).


Aby pozbyć się wilka, kładziemy na nim wizerunek myśliwego. Zarówno wilk jak i myśliwy są liczone jako dodatkowe wyłożenie kafelka - i można je wykonać w dowolnym momencie rozgrywki.Bardzo ciekawym dodatkiem gry, są Grube ryby. Bez nich (nie ukrywam) gra była by zbyt prosta. Jeżeli ogrodzimy cały staw, każda rybka, która się w nim znajduje wlicza się w poczet naszego stada (które też musi być ogrodzone). Co ciekawe - jeżeli ze stawem graniczy jeszcze jakieś inne stado w naszym kolorze, to wszystkie łączą się w jedną, spójną całość. Można więc uzyskać ogromne ilości dodatkowych punktów. Trzeba jednak uważać, aby do stawu nie dołączył się nasz przeciwnik.
Jak widać na zdjęciach, nie jest trudno znaleźć kafelek odpowiadający trzem ściankom. Nawet jeżeli przeciwnik będzie usiłował nas "przyblokować" i powstanie tzw. dziura w naszym stadzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby owy ubytek załatać. Najzabawniejszym momentem gry, był wesoły okrzyk mojej mamy, która wyłożyła taki kafelek - zyskała wprawdzie cztery żetony, ale za to dała mężowi druzgocącą przewagę, bo zakończyła jego stado. No cóż? Początki zawsze są trudne :-)


Jeżeli ktoś wyłoży kafelek z rybakiem, automatycznie wszystkie ryby znajdujące się w stawie, przestają się liczyć.


Podobnie jednak jak w przypadku wilka - aby zneutralizować działanie rybaka, wystarczy wyłożyć żeton ze strażą.

Moja opinia: Gry z pewnością nie polecę jako planszówki rodzinnej - aby wygrać musimy wykazać się nieprzeciętną złośliwością. Za to jako gra towarzyska sprawdza się idealnie. Wprawdzie mam czasem ochotę się dąsać, gdy już na samym początku rozgrywki zostaję przyblokowana przez męża (skoro gramy z przyjaciółmi, to czemu zawsze uweźmie się na mnie?), ale do rękoczynów jeszcze nigdy nie doszło. Zasady gry są banalnie proste - i wystarczą dwie tury, aby nowy gracz poczuł się pewnie i mógł dołączyć do wilczej rywalizacji. Grę zdecydowanie polecam!

Za wsparcie w realizacji wyzwania, a także wszystkie materiały informacyjne oraz gry, przeznaczone do recenzji, dziękuję Wydawnictwu Granna.

Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!
1 komentarz:

  1. Niesamowite, ta gra u nas już od dłuższego czasu czeka na recenzję i zawsze coś okazuje się pilniejsze ;-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger