Zielnik - podarunek dla małego ekologa.

   W tym roku na ogródku zasadziłam bób. Nie, żebym jakoś specjalnie przepadała za tym warzywem, ale potrzebuję listków do naszego zielnika. Dzieci dzielnie biegają wokół domu, zbierając brakujące liście warzyw, drzew i krzewów owocowych. Tak jak sądziłam - z polowań na liście czerpią nie lada satysfakcję.


Zielnik - Drzewa i krzewy owocowe; WarzywaZIELNIK - Drzewa i krzewy owocowe


Kolekcjonowanie liści i kwiatów, to doprawdy fascynujące zajęcie. Razem z dziećmi mam okazję odkryć tajniki przyrody i spędzić twórczo czas. 
Zielnik jest niewielki, więc zabieranie go w podróż nie sprawia żadnych kłopotów. Gruba oprawa sprawia, że nie muszę się martwić o jego stan - z całą pewnością przetrwa ogrodowe wyprawy.


Na pierwszej stronie znajdziemy spis treści - wprawdzie drzewa i krzewy są wyszczególnione w porządku alfabetycznym, ale taki wykaz z pewnością dodatkowo ułatwi wyszukiwanie poszczególnych okazów.


 Kolejne strony obfitują w bardzo ciekawe i przydatne informacje. Znajdziemy m.in historię sadownictwa w Polsce, a także tajemnice owoców.  Warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi zakładania zielnika: w jaki sposób suszyć rośliny i po jakim czasie umieszczać je w naszej księdze.


Jak widzicie, jakiś czas temu udało nam się  zasuszyć liście aronii. Po umieszczeniu ich w albumie, pozostaje nam jeszcze wypełnienie rubryki znajdującej się w górnej części strony. Zapisujemy tam datę oraz miejsce odnalezienia rośliny.


Obok każdego drzewa i krzewu owocowego znajduje się ciekawa notatka, z której możemy dowiedzieć się m.in od jak dawna dana roślina uprawiana jest w Polsce, skąd pochodzi, w jaki sposób kwitnie.


ZIELNIK - WarzywaTak jak w przypadku Zielnika z drzewami i krzewami owocowymi, to i tutaj na wstępie, czeka na nas spis treści. W dalszej części warzywa są uporządkowane w kolejności alfabetycznej, ale taki wykaz z pewnością dodatkowo ułatwi wyszukiwanie poszczególnych okazów.


Na kolejnych stronach znajdziemy m.in informacje czym są warzywa, a także odkryjemy fascynujące tajemnice tych niezwykłych roślin. Jeżeli jesteśmy dociekliwi, możemy zapoznać się z informacjami, jak wykorzystać bogactwo zawarte w warzywach.


Oczywiście w naszej księdze nie zabraknie informacji, jak poprawnie założyć zielnik. Znów spotkamy się z radami, w jaki sposób suszyć rośliny, a także jak umieszczać je na kartach naszego zbioru.


W przypadku warzyw znajdziemy nieco więcej informacji dotyczącej danej rośliny. Na zdjęciach pojawi się bowiem widok nasionka, kwiatostanu, strąka itp. Po lewej stronie znajdują się podstawowe informacje dotyczące zebranej rośliny, miejsce na wklejenie wysuszonych liści, a także notatka dotycząca daty i miejsca odnalezienia warzywa.

Oba zielniki zdecydowanie polecam! Mogą się okazać wymarzonym towarzyszem wakacyjnych podróży!

Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Tytuł:Zielnik. Drzewa i krzewy owocowe
Autor:Garbarczyk Małgorzata, Garbarczyk Henryk
Wydawnictwo:Wydawnictwo Arkady

Tytuł:Zielnik. Warzywa
Autor:Kukier-Wyrwicka Mariola
Wydawnictwo:Wydawnictwo Arkady

1 komentarz:

  1. Mamy 4 części tego Zielnika, ale drzew owocowych nie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger