Kim ja jestem? - najlepsze gry edukacyjne od Granna.

"Kim ja jestem?", to jedna z moich ulubionych gier edukacyjnych. Niesamowicie wzbogaca zasób słownictwa, uczy poprawnego formułowania pytań i często wzbudza niepohamowane ataki śmiechu.
Ale jak tu się nie śmiać, gdy okazuje się, że na głowie mamy... skarpetkę?


Gra polecana jest dla dzieci od 7 roku życia. Jak wiadomo - w domu mam dwójkę dzieci: jedno w wieku 6 lat (już niedługo ulegnie to zmianie i Ola stanie się szczęśliwą siedmiolatką), natomiast druga pociecha ma 3 lata. W takim wypadku trudno oznajmić młodszemu rodzeństwu, że na daną grę jest za małe. Jeszcze trudniejsze jest przybliżenie zasad planszówki, w której liczy się spory zasób słownictwa i umiejętność logicznego myślenia.


Zasady gry są proste: na głowę zakładamy specjalny pasek z wypustką. Tasujemy karty i jedną z nich  wkładamy na głowę (czyli wycięcie w pasku). Ustawiamy klepsydrę z czasem i za pomocą pytań, usiłujemy odgadnąć, kim jesteśmy. Możliwości jest mnóstwo: możemy zostać myszką, poduszką, puszką, kukurydzą, pieczonym kurczakiem, pizzą, szpinakiem, żyrafą itp. Tylko od nas zależy, czy nasze pytania przybliżą nas do prawidłowej odpowiedzi. 


Jak dotąd nie korzystaliśmy z klepsydry. W przypadku Rafałka znacznie zmodyfikowaliśmy też zasady gry. Najtrudniej było zapanować nad jego entuzjazmem. Gdy przeciwnik wylosował jakąś wyjątkowo zabawną kartę, synek skręcał się na podłodze, zasłaniał usta dłonią - aż w końcu i tak wykrzykiwał hasło. Po wielu, wielu partiach - w końcu przezwyciężył swoją słabość i z wspólnej gry zaczęliśmy czerpać przyjemność.
Aby grać z młodszymi dziećmi wystarczy nieco naprowadzać ich na prawidłowe odpowiedzi i przypominać, o co warto zapytać. Rafałek z biegiem czasu opanował tą sztukę perfekcyjnie - sam potrafi rzucić jakąś drobną podpowiedź  w ten sposób, aby pomóc Oli, a przy tym nie popsuć rozgrywki.


Przykładowe pytania

  • czy jestem zwierzęciem/przedmiotem/jedzeniem?
  • czy jestem słodki/gorzki/słony?
  • czy pływam/latam/pełzam?
  • czy mieszkam w domu/na wsi/w zoo?
  • czy znajduję się w kuchni/łazience/sypialni?


Za prawidłowo udzieloną odpowiedź otrzymujemy żółty żeton. 
Można też grać w nieco inny sposób np. gracze otrzymują po jednej karcie. Teraz, każda osoba zadaje po jednym pytaniu - kto pierwszy odgadnie, kim jestem - wygrywa daną rundę.Grę zdecydowanie polecam!

Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger