Niezłe ziółka - nowość od Wydawnictwa Granna!

Bardzo rzadko zdarza się, abym czekała na daną grę z takim zniecierpliwieniem. Zresztą nie tylko ja - Ola na widok niezwykłej oprawy graficznej wręcz oniemiała. I oczywiście zaczęła dopytywać, kiedy na rynku pojawią się "Niezłe ziółka". I oto są - urzekają wyjątkowymi ilustracjami i niebanalną rozgrywką.Gra wyróżnia się klimatyczną oprawą - stonowane kolory pozwalają się wyciszyć i wczuć w niezwykłą atmosferę. W grze stajemy się ogrodnikami, a naszym zadaniem będzie zebranie najwspanialszych, najbardziej aromatycznych okazów ziół. Do naszej dyspozycji będziemy mieli dwa ogrody: jeden prywatny, natomiast drugi: wspólny, który będziemy dzielić z innymi graczami.


W grze znajdziemy:

 • 72 karty ziół
 • 16 kart naczyń
 • 1 karta ciasta ziołowego
 • 1 karta osiągnięć ogrodniczych
 • 4 karty pomocy
 • instrukcję
 • 10 kart o ziołach


Bardzo ciekawym dodatkiem, są karty z informacjami dotyczącymi ziół. Znajdziemy w nich nie tylko podstawową wiedzę na temat poszczególnych roślin (wygląd, występowanie, działanie, smak i zapach), ale także ciekawostki, które naprawdę warto przeczytać. Karty są doskonałym wstępem do naszej gry. Pozwalają dodatkowo wczuć się w pracę... ogrodnika :-) I robią niesamowitego smaka na jakąś dobrą, ziołową herbatkę.


Niezłe ziółka, to gra, która oferuje wariant rozgrywki dla 1-4 osób. Jej zasady są niezwykle proste i pozwalają na szybkie włączenie do gry nowych uczestników. Możemy grać sami, z rodziną jak i przyjaciółmi. Gra łączy relaks i lekki wysiłek umysłowy, ale przede wszystkim gwarantuje dobrą zabawę.


Na wstępie wybieramy naczynia, w którym będziemy zasadzać nasze roślinki. Każdy z graczy otrzymuje cztery pojemniki na zioła. Jak widzimy, każdy z nich pozwala na zgromadzenie innych zbiorów:

 • w szklanym wazonie umieszczamy zioła specjalne (oznaczone cyframi 1, 2 lub 3). Jeżeli jako pierwsi zgromadzimy trzy różne zioła specjalne, to otrzymujemy dodatkową kartę ciastka, która daje nam 5 punktów.
 • w dużej donicy gromadzimy takie same zioła np. sam rozmaryn.
 • w drewnianej skrzyni umieszczamy pojedyncze sztuki różnych ziół ( w sumie możemy zgromadzić 7)
 • w małych doniczkach zbieramy pary ziół (dwie sztuki każdej z roślin)Grę rozpoczyna zawodnik, który jako ostatni sadził zioła (czyli ja) bądź używał ich w kuchni (teoretycznie powinnam za każdym razem rozpoczynać grę). Ze stosiku kart ułożonych awersem do dołu, gracz sięga po jedną kartę, po czym ustala, w którym ogrodzie ją zasiać. Zioło może zasadzić w ogrodzie swoim, bądź wspólnym. Kiedy już wykona ruch, sięga po kolejną kartę i umieszcza ją w ogrodzie, którego nie wybrał w pierwszym ruchu akcji siania ziół. Koleni gracze powtarzają schemat.


Gracz może ten wykonać akcję przesadzania ziół:

 • wybiera naczynie, do którego chce zasadzić zioła
 • zabiera wybrane przez siebie zioła z ogródka prywatnego i wspólnego
 • obraca karty i odpowiednio oznacza ilość zdobytych punktów
Po tym ruchu następuje ponownie sadzenie ziół. UWAGA! Zioła należy przesadzać rozważnie, gdyż każde z naczyń może zostać wykorzystane TYLKO JEDEN RAZ.Gra kończy się, gdy gracze zapełnią wszystkie swoje pojemniki, bądź zostaną wykorzystane wszystkie karty. Wygrywa osoba, która zdobyła największą ilość punktów. 

Za wsparcie w realizacji wyzwania, a także wszystkie materiały informacyjne oraz gry, przeznaczone do recenzji, dziękuję Wydawnictwu Granna.

Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger