Karta rowerowa - nauka, zabawa i... bezpieczeństwo.

Sięgając po "Kartę rowerową" byłam pewna, że nauczę dzieci podstawowych zagadnień związanych z bezpieczną jazdą rowerem. Przeżyłam jednak miłe zaskoczenie - wiedza jest obszerna, a pytania nie tylko motywują dzieci do nauki znaków drogowych i opanowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale także ukazują jak ważne jest zachowanie rozwagi w czasie jazdy.Wystarczy spojrzeć na grę, aby zyskać pewność, że rozgrywka nie będzie nudna. Do naszej dyspozycji są cztery wyjątkowe pionki - mali rowerzyści, którzy tylko czekają na możliwość wyruszenia w drogę. Pionki są nieco chudziutkie i niekiedy podstawka się zsuwa, ale to taki mały mankament, który można sprytnie naprawić (stawiam na klej lub plastelinę - mojego faworyta). 


W grze znajdziemy żetony z nazwami miejsc, w które musimy dotrzeć. Po jednej stronie znajduje się widoczek odpowiadający obrazkowi z planszy, a po drugiej jego nazwa.


Do naszej dyspozycji mamy też planszę z najważniejszymi znakami drogowymi.. Tablica jest czytelna i przejrzysta, dzięki czemu ułatwia zapamiętywanie.


Grę rozpoczynamy od wyboru jednego z rowerzystów - kolor pionka odpowiada polu na planszy, a także karcie rowerowej. 


Pionki ustawiamy w wyznaczonych do tego miejscach. Następnie losujemy trzy żetony, które będą określały, do jakich punktów musimy dotrzeć. To od nas zależy jaką trasą będziemy się poruszać, oraz do których miejsc będziemy jechać w pierwszej kolejności.


Na planszy znajdziemy sporo znaków drogowych - każdy z nich wpływa na ruch naszego pionka.Grę rozpoczyna najmłodszy gracz i porusza się o ilość wyrzuconych oczek. Po drodze czekają na nas nie tylko znaki drogowe, których oczywiście trzeba przestrzegać, ale także znaki zapytania - które umożliwiają nam sprawdzenie swojej wiedzy.


Za prawidłowe udzielenie odpowiedzi gracz otrzymuje dodatkowy rzut kostką. Pytania są naprawdę różnorodne - sformułowane w bardzo przystępny i zabawny sposób. Dzieci z chęcią odpowiadają na pytania i z przyjemnością słuchają odczytywanych odpowiedzi, które w przystępny sposób odzwierciedlają graczom przepisy ruchu drogowego.


W grze zwycięża osoba, która jako pierwsza dotrze we wskazane miejsca. 


Ogromny zestaw pytań, kolorowa plansza no i cudowne pionki sprawiają, że gra staje się niezwykle atrakcyjna. A jak wiadomo - ma do przekazania niezwykle ważną wiedzę, którą przemyca w sprytny sposób. Sporo pytań dotyczy rozważnego zachowania na drodze - słuchanie muzyki w trakcie jazdy rowerem, elementy odblaskowe i oczywiście popisy dotyczące jazdy bez trzymanki - dzięki obszernej odpowiedzi na dane pytanie, łatwiej dzieciom będzie zrozumieć, czemu tak ważne jest zachowanie rozwagi w czasie jazdy.


Za wsparcie w realizacji wyzwania, a także wszystkie materiały informacyjne oraz gry, przeznaczone do recenzji, dziękuję Wydawnictwu Granna.

Recenzja bierze udział w tegorocznym wyzwaniu "77 recenzji gier, 77 recenzji książek i 7 konkursów".  Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie tutaj: KLIK

Więcej ciekawych gier możesz zobaczyć na stronie akcji Grajmy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zdolne Dzieci , Blogger